A Magyar Királyok Arcképcsarnokának fotókópiáit kapták ajándékba a magyar iskolák
Még januárban, a Magyar Kultúra Hete alakalmából Szatmárnémetiben is kiállították Somogyi Győző, a Nemzet Művésze, Kossuth-díjas magyar grafikus és festő, kiváló művész által készített „Magyar Királyok Arcképcsarnoka” című festménysorozatát. Ezeket a festményeket örökítette tovább fotokópiák révén v. Lajter Imre fotóművész, a vitéz Habsburg-Lotharingiai József Károly magyar királyi herceg vezetése alatt álló legitim Vitézi Rend Országos Törzskapitányi megbízottja, aki az alkotó beleegyezésével adományozta oda ezeket a fényképcsomagokat a szatmárnémeti Református Gimnázium, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, a Hám János Teológiai Líceum, és a Rákóczi Ferenc Általános Iskola javára.
Az ünnepi összejövetelen részt vett az iskolák képviselői, igazgatói és történelem szakos tanárai mellett egy magyarországi küldöttség is, Petneházy Attila az Emberi Erőforrások Minisztériumának, magyar-magyar kulturális kapcsolatokért felelős miniszteri biztosa, és munkatársa, Svetz Izabella, valamint Nagy Géza, Somogyi Győző festőművész Kárpát-medencei kiállítás-sorozatának kurátora, illetve maga v. Lajter Imre fotóművész is.
“Szent István koronázásának 1000. évfordulóján kezdtem festeni a magyar királyok arcképcsarnokát Kaposvár városa számára. Célom egységes stílusú, lehetőleg történelmileg hiteles képsorozat volt. 918 esztendő minden ismert írott és képes forrását igyekeztem felhasználni, a királyi pecsétektől a fényképekig. Az 1500-as évektől vannak hiteles ábrázolások. Azelőtt a hagyományra és a kor ismeretével támogatott képzeletre kellett hagyatkoznom. Abban, hogy kit tekintek törvényes királynak és hogyan értékelem az egyes uralkodókat, a magyar történelmi közmegegyezésre bíztam magam. A rövid életrajzokat úgy állítottam össze, hogy az arcok mögül a magyar állam és nemzet sorsa is kibontakozzék. A képek nem élethű portrék, hanem stilizált uralkodóábrázolások, a műfaj sok ezer éves hagyománya szerint. Tárgyuk nem a rövid életű ember, hanem az ezeréves Magyar Királyság” (Somogyi Győző)
A képek nagy méretben ITT is megtekinthetők.